TEKLİFİSTE
Web Tasarım ve SEO'da Backlink Ne Kadar Önemli?
2140    19 Nisan 2018    S. Soner Yılmaz

Backlink, kısaca açıklamak gerekirse, bir web sitesine başka bir web sitesinden verilen linktir. Bu linkler, text veya görsel şeklinde olabilir.

 

Günümüzde tanıtım yazılarının içine yerleştirilen backlinklerin çok daha faydalı olduğu saptanmıştır.

 

Tanıtım yazılarının dışında, görsel banner backlink kaynakları da çokça tercih edilmekte.

 

Nasıl Backlink Yapılır?

 

Backlink, bir web sitesinde tanıtım yazısı yayınlatarak, bu yazının içerisine, sitenize yönlenen bir link yerleştirmenizle yapılabilir.

 

Bunun dışında; footer alanına metin şeklinde link verilebilir, banner görsel eklenebilir veya ilgi gören bir blog yazısına yorum yazarak web sayfanızın linkini bu yoruma eklemeniz şeklinde olabilir.

 

Sitenizle benzer içeriğe sahip, küçük web sayfaları oluşturup oralardan backlink verebilirsiniz.

 

Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Çok fazla link barındıran, adeta link çöplüğü haline gelmiş bir sayfada backlink barındırmak isterseniz bu size bir fayda sağlamaz. Çünkü bu tür sayfalar Google tarafından pek sevilmemekte. 

 

Bir gün içerisinde bir çok sayfaya backlink vermeye çalışmayın. Zamana yaymalı, örneğin 2-3 hafta aralıklarla backlinkler oluşturmalısınız.

 

Backlink vereceğiniz site, muhakkak içeriğinizle alakalı bir site olmalı. Bu biraz zor olabilir, fakat en faydalı yöntem budur.

 

Sosyal medya mecralarından link almaya çalışmalısınız. Özellikle Facebook ve Twitter bu konuda öncü ve en çok fayda sağlayan mecralardır.

 

Kaliteli forumlar, blog sayfaları veya sözlüklerden link alabilirsiniz. Tüm bunları yaparken Google'ın banladığı sitelerden backlink almamaya özen göstermelisiniz. Bu, bütün emeklerinizi boşa çıkartabilir.

 

Tüm bunları yaparken, profesyonel bir web tasarım ajansından destek almanız, en hızlı ve en verimli sonucu verecektir.