TEKLİFİSTE
Responsive Tasarım Nedir?
1760    28 Kasım 2017    Ziya Bilgitoğlu

Responsive web tasarım, çeşitli cihazlara duyarlı, uyumlu web tasarımı anlamına da gelir. Son zamanlarda sıkça duyduğumuz bu web tasarım şekli ilk olarak 2010 yılında ortaya çıktı ve son bir kaç yıldır dünyada ve ülkemizde oldukça popüler oldu.
 

Responsive tasarım, web sitesinin mobil ve tablet cihazlardan açıldığında site içindeki resim, yazı gibi elementlerin ekran genişliğine göre yeniden şekillenip ekrana tam oturması ile oluşur. Genellikle masaüstü, tablet ve mobil versiyon olarak üç kademeli şekilde tasarlandığı gibi esnek olarak da tasarlanabilir.
 

Web sitelerine mobil cihazlardan girildiğinde ziyaretçiler siteyi görüntülemekte ve sitede gezmekte sıkıntı çekerler. Eğer girdikleri site responsive yada mobil site değilse, okumak istedikleri alanı ancak yakınlaştırarak, kısıtlı bir alanı görüntüleyebilirler ve kulanım zorluğu çekerler. Site menülerini gezmekte oldukça zordur ve menüler mobil uyumlu olmadığı için genellikle gitmek istedikleri bağlantıyı bulamayabilirler.
 

Responsive sitelere mobil cihazlardan girildiğinde menüler şekil değiştirip genellikle üstten açılacak şekilde kullanımı kolay bir şekle dönüşür. Yazı tipi ve görseller alt alta gelerek ekranda yakınlaştırma yapmadan kolayca okunacak şekilde listelenir. Hatta mobil versiyonda önem derecesi düşük elementler gizlenir, sadece ziyaretçiye sayfayla ilgili en yalın halde bilgi gösterilir.
 

Arama motorlarında responsive siteleri ciddi şekilde destekliyor. Bir sayfanın arama motorlarında hem kendi alan adı hem de m.alanadi.com gibi farklı subdomain altında bir mobil versiyonunun olmasındansa tek url ile sayfanın responsive yapılması daha uygun buluyor. Çünkü mobilden yapılan aramalarda genellikle arama motorları sayfanın mobil uyumluluğuna dikkat etmeksizin sonuçları sıralıyor.
 

Mobilden web site ziyaretleri dünyada %35 seviyelerine yükseldi ve kısa sürede daha da artacak. Bu sebeple responsive web sitelerinin sayısında ciddi bir artış öngörülüyor. Firma olarak da responsive tasarımı standardımız haline getirdik.