TEKLİFİSTE

DreamWorks, Bir Çok Yapımda Kullandığı Animasyon Programını Herkese Açık Hale Getiriyor

DreamWorks, Bir Çok Yapımda Kullandığı Animasyon Programını Herkese Açık Hale Getiriyor
8389    10 Ağustos 2022    Görkem Sönmez

Animasyon denildiğinde akla gelen ilk markalardan biri olan DreamWorks, son yıllarda elindeki bazı teknolojileri açık kaynak kodlu hale getirmişti. Firma limdi de animasyon departmanının kullandığı bazı araçları ücretsiz olarak insanların kullanımına açmaya hazırlanıyor. 

 

DreamWorks Animation'dan gelen açıklamalara göre MoonRay adlı ışın izleme render programı, bu yılın ilerleyen zamanlarında açık kaynak kodlu hale getirecek. Üstelik firma, Arras bulut render çerçevesini de ana kodla birlikte açacak.

 

Konuyla ilgili bir açıklama yapan DreamWorks Küresel Teknolojiden Sorumlu Başkan Yardımcısı Andrew Pearce, 10 yıldan uzun bir süredir geliştirilen MoonRay'ın vektörleştirilmiş, dağıtılmış, iş parçacıklarına bölünmüş ve paralelleştirilmiş kodlarını paylaşmaktan heyecan duyduklarını açıkladı. Render konusundaki ilginin gittikçe geliştirğini belirten Pearce, MoonRay'ın bu talebe cevap verebileceğini, firmanın da açık kaynak kodlarına olan desteğini göstermeye  devam edeceğini söyledi. Pearce ayrıca topluluk katılımlarıyla kodun daha da gelişmesini beklediklerini ifade etti.

 

MoonRay son dönemde DreamWorks tarafından çok kullanılan programlardan biri olarak dikkat çekiyor. Bu programın kullanıldığı yapımlar arasında How to Train Your Dragon: The Hidden World, Croods: A New Age, The Bad Guys ve yeni gelecek olan Puss In Boots: The Last Wish gibi eserler yer alıyor. Bakalım hobi olarak animasyon ile uğraşan kişiler, DreamWorks'ün kullandığı araçlarla aynı seviyede animasyon projelerine ne zaman imza atacaklar.

 

Kaynak: Webtekno