TEKLİFİSTE

3 Milyonu aşan Windows Cihaza Bulaşmış Olan Virüsün Tehlike Boyutu Ortaya Çıktı

3 Milyonu aşan Windows Cihaza Bulaşmış Olan Virüsün Tehlike Boyutu Ortaya Çıktı
1026    21 Haziran 2021    Görkem Sönmez

2018 yılında ortaya çıkarılan 2 yıl içerisinde 3 milyon Windows  işletim sistemine sahip yüklü cihaza bulaşan bir kötü amaçlı yazılımın sebep olduğu hasar ortaya çıktı. ‘Dark web’de bulunan verilere göre hackerlar, bu yazılım aracılığıyla birçok hassas bilginin de dahil olduğu 1,2 terabayt boyutunda veriye erişti.

 

Son yıllarda milyonlarca Windows kullanıcısından farklı türde birçok veri çalan bir virüsün neden olduğu hasar ortaya çıktı. Zararlı yazılımın topladığı, hassas bilgileri de kapsayan verilerin boyutunun oldukça büyük olduğu tahmin ediliyor.

2018 yılında ilk kez görülen zararlı yazılımın 3,25 milyon Windows kullanıcısının bilgisayarına bulaştığı ve bu bilgisayarlardan bolca bilgi çaldığı ortaya çıktı. Yapılan tahminlere göre çerezler, şifreler ve kullanıcı kimliklerinin de dahil olduğu çalıntı verilerin boyutu 1,2 terabayt’a ulaştı.

 

2018-2020 yılları arasında yaklaşık 3,25 milyon Windows sistemli cihaza bulaşan gizemli bir kötü amaçlı yazılım hakkında yeni bilgiler ortaya çıktı. NordLocker’ın su yüzüne çıkardığı detaylara göre virüs aracılığıyla çalınan hassas bilgiler, ‘dark web’de satışa sunuldu.

 

‘Dark web’de çalıntı bilgilerden oluşan büyük bir veri tabanının fark edilmesiyle ortaya çıkan yeni bilgilere göre kullanıcı adları, şifreler ve çerezlerin yanı sıra; bizzat kullanıcıların web camlerinden hackerlar tarafından çekilen fotoğrafların da dahil olduğu hassas veriler, hackerların eline geçti. Korsan oyun, yazılım ve crack programlarından yayılan virüs, toplamda 1,2 terabayt veri topladı.

 

Bir ‘truva atı’ yazılımı olduğu öğrenilen isimsiz virüsün 100 dolar gibi fiyatlara dark web üzerinden kolayca alınabildiği bildirildi. Olayın ne kadar kapsamlı gerçekleştiğini gösteren veriler, Windows kullanıcılarını endişelendirdi.