TEKLİFİSTE
Facebook 'Beğen' butonunu kaldırıyor mu?
2083    17 Kasım 2017    S. Soner Yılmaz

Son günlerde sosyal medya gündeminde olan konulardan biri, Facebook'un en önemli özelliklerinden olan 'beğen' butonunun kaldırılacağı. Sosyal medya devi Facebook, kuruluşundan bu yana üzerinde barındırdığı 'beğen' butonunu 'kısmen' kaldırmaya karar verdi. 

Facebook'a uzun bir süre 'beğenmeme' yani 'dislike' butonunun gelme ihtimali konuşuluyordu. Ancak sosyal medya çevresinde huzursuzluk yaratabilecek böyle bir butona Facebook izin vermedi elbette. Onun yerine kullanıcıların duygularını daha rahat ifade edebileceği emojiler geldi. Böylece kullanıcılar artık sadece beğenmek zorunda kalmıyor, aynı zamanda kahkaha atabiliyor ya da göz yaşı döküp sinirlenebiliyordu. 

Facebook’un verdiği tarihe göre 6 Şubat’tan itibaren ‘beğen’ butonu kaldırılıyor. Bu tarihten itibaren, 3. parti yazılım geliştiricileri Facebook'un like butonu yerine kendi geliştirecekleri butonlar ile uygulamalar üzerinden Facebook Pages sayfasına yönlendirme yapabilecek.

Facebook tarafından yapılan bir diğer dikkat çekici hamle ise uygulama daveti oldu. 2015 yılının Mart ayından bu yana kullanımda olan uygulamaya davet sistemi de kaldırılıyor.